7 ČAKRU DABA

7 ČAKRU DABA

Čakras, kas atgādina rotējošās sfēras (lodes), ir noskaņotas uz atbilstošām mikrokosma (informācijas kanāli, fizioloģiskās sistēmas, orgāni, audi) un makrokosma (Saule, Mēness, planētas, zvaigznes un citi kosmiskie ķermeņi) frekvenču rezonansēm. No čakrām atzarojas daudzie nadi kanāli līdzīgi kā kokam ir simtiem zaru, dzinumu un lapu. Ājurvēdiskos kanonos tiek pieminēti 350 tūkstoši nadi, trīs no kuriem tiek saukti par galvenajiem un vēl 107 – par pamata. Caur nadi cilvēks ir saistīts ar visiem Visuma un tā iemītnieku slāņiem. Nadi kanāli projicējas uz cilvēka ādas virsmas piecu bioloģiski aktīvu punktu izskatā (katrs no tiem ir saistīts ar pirmelementiem: ēters, gaiss, uguns, ūdens un zeme), veidojot marmas zonas. Sušrutas skolā šīs zonas tiek izmantotas marmavidjai – punktu masāžas, akupunktūra, hirudoterapija u.c. Katrai dzīvai radībai šajā materiālajā pasaulē ir sukšma-prana-koša. Tā realizējas vispārējas Visuma vienotības likums.

Galvenais nadi kanāls saucās sušumna. Fizioloģiski viņš projicējas uz mugurkaula. Sušumna savieno centrālās čakras savā starpā. Blakus tam ir izvietoti vēl 2 enerģētiskie kanāli ida un pingala, kas virza augšupejošās un lejupejošās enerģijas plūsmas, kas rotē apkārt sušumnai. Pingala – labā pusē (uz labo pusi) rotējošais nadi (kustas pulksteņrādītāja virzienā), tas ir saistīts ar saules enerģiju (sūrja-nadi), lejupejošu Visuma plūsmu. Šo enerģiju dažādās tradīcijās sauc atšķirīgi: ‘ha’, ‘jaņ’ vai ‘ra’; bez tās nevar funkcionēt neiroendokrīnā sistēma, tieši tāpat kā televizors nevar strādāt bez elektrības. Ida – kreisā pusē (uz kreiso pusi) rotējošais nadi (kustas pretēji pulksteņrādītāja virzienam), ir saistīts ar zemi (čandra-nadi). Pa šo kanālu mēs saņemam atstaroto saules enerģiju, ko sauc par ‘tha’ vai ‘iņ’. ‘Ha’ (jaņ) piemīt sildoša, pārveidojošā un aktivizējoša iedarbība, ‘tha’ (iņ) – atvēsinoša, stabilizējoša un bremzējoša. Taču pateicoties centrālam kanālam sušumnai šīs pretējas pēc savām īpašībām enerģijas ir spējīgas pāriet viena otrā. Kad kļūst par daudz ‘jaņ’, tas pāriet uz ‘iņ’, un attiecīgi otrādi.

Visām sugām (arī augiem) ir šie kanāli, pateicoties kuriem tiek uzturēta iekšējās organisma vides homeostāze. Vīriešiem, kā likums, vairāk ir aktivizēta lejupejoša plūsma, tādēļ tie ir vairāk dinamiski nekā sievietes, tendēti uz cīņu un psihofizioloģisku agresiju, uz sacensībām, uz pārveidošanos/pārveidošanu, uz augstu sociālu aktivitāti. Sievietēm dominē augšupejoša plūsma, kas dod tām pastāvību un noturību pret ārējo iedarbību, psihofizioloģisku reakciju plastiskumu, un pie šī vēl arī zināmu inertumu.

1.čakra MULADHARA

Muladhara-čakra ir viena no vissvarīgākajām organisma enerģētiskajām struktūrām. Tieši šeit ‘glabājas’ nekompensējama ķermeņa enerģija – odžass. Mēs dabūjam odžasu ieņemšanas brīdī un aktīvi izmantojam tikai Intrauterīnās attīstības un augšanas periodā. Kanonos teikts, ka kamēr cilvēks nav noplicinājis savu odžasu, tam nedraud ne vecums, ne daudzās slimības un nāve. Odžass ir imunitātes (organisma noturība pret slimībām) un homeostāzes (iekšējās vides pastāvīgums) pamats, kā arī mūsu bioloģiskais pulkstenis. “Aštanga-hridaja-samhita” saka, ka ar katru sirds sitienu mēs zaudējam pilienu odžasa. Kad rodas ekstremāli apstākļi, smagas traumas un slimības, kas apdraud dzīvību, organisms mobilizē visas enerģētiskās iespējas, tai skaitā odžasu. Ja tas samazinās par 2/3, tad pienāk vecums, ja tiek izlietots pavisam – nāve. Organisms pastāvīgi izmanto savām vajadzībām enerģiju, kas nāk no ārējiem avotiem – gaisma, gaiss, ēdiens u.c. Ja noteiktos apstākļos enerģijas nepietiek, tad izmanto odžasu. Tātad muladhara-čakra ir organisma enerģētiskās noturības garantija, un tieši tāpēc to sasaita ar pirmelementu ‘zeme’. Muladhara-čakra projicējas kājstarpes rajonā – starp ānusu un ārējiem dzimumorgāniem.

2.čakra SVĀDHIŠTHĀNA

Svādhišthāna-čakra ir šakti enerģijas (dažreiz vēl to nepareizi sauc par seksuālo enerģiju) uzkrāšanas un transmutācijas centrs. Šakti enerģija līdzīgi ūdenim var būt 3 agregātstāvokļos: uzkrāties muladhara-čakrā (ciets), būt izmantota dzimumaktā (šķidrs) vai transformēties radošā potenciālā (gāzveida). Tādēļ arī šī čakra saistīta ar pirmelementu ‘ūdens’. Pirmajā gadījumā enerģijas uzkrāšana palīdz saglabāt odžasu un ilgāk saglabāt jaunību. Bet priekš tā ir vajadzīgs ‘ledus’ – t.i. cilvēkam jāpārvar seksuālas vēlmes prāta līmenī un pilnībā jāpārvar kaisle.

Jebkura ideju realizācija, ko pavada iedvesma un augsta aktivitāte, liek šakti enerģijai ‘uzvārīties’. Pa sušumnu tā aiziet uz augšējām čakrām un nodrošina smadzeņu garozas funkcionēšanu. Cilvēkiem, kas atrodas šajā stāvoklī, kā likums, dabiskā veidā samazinās dzimumtieksme. Ja cilvēks strādā smagu fizisku darbu, tad seksuālā enerģija pāriet uz manipūra čakru (3.). Tieši tādēļ D-A Āzijas klosteros iesācējiem parasti liek art zemi uz buļļiem arī ļoti karstā laikā vai arī nodarbina tos ar kādu citu smagu darbu – jo viņi vēl nemāk pārvaldīt savu šakti enerģiju. Ja cilvēks aktīvi nodarbojas ar radošo darbu, tad šakti pārplūst uz višudha-čakru. Taču ja cilvēkam ir atvērta sirds, tad šakti bez jebkādas piepūles no šī cilvēka puses pāriet maigumā, patiesumā, draudzīgumā, dodoties uz ānahata-čakru. Ar pietiekamu apjomu šakti enerģijas var radīt brīnumus un ārstēt citus.

Ja cilvēks neizmanto un nepārveido savu šakti enerģiju tādā vai savādākā veidā, tad svādhisšhāna-čakras pārslodze noved pie daudzām kaitēm. Šī čakra projicējas IV-V jostas skriemeļu rajonā un ietekmē pamatā iegurnī esošos orgānus un nieres.

3.čakra MANIPŪRA

Manipūra-čakra pārveido un uzkrāj enerģiju, ko iegūstam gremošanas un elpošanas rezultātā. Noteiktu kuņģa fermentu, aizkuņģa dziedzera, tievo zarnu un žults (džatar-agni – “gremošanas uguns”) iedarbībā ēdiens sadalās uz tā saucamo “caurspīdīgo sulu” un “duļķainiem nosēdumiem”. “Caurspīdīgā sula”, izejot cauri aknām, pārveršas par rasu (asins plazmu un limfu), bet “duļķainie nosēdumi” tiek izvadīti ārā pa resno zarnu. Rasa, uzkrājot glikozi un taukskābes, piegādā tos visiem organisma audiem, kur skābekļa ietekmē notiek ATP sintēze (ATP – galvenais anatomiskā ķermeņa enerģētiskais substrāts). Atlikusī glikoze utilizējas glikogēna formā ar aknām un muskuļiem vai pārvēršas taukos. Visus šos procesus kontrolē manipūra-čakra. Tās enerģija nodrošina visu ķermeņa motoro aktivitāti. Šī čakra ir “uguns’ pirmelementa centrs, pārvalda visa veida agni un šūnu mitohondriju darbu. Citiem vārdiem sakot, tai pakļaujas visa organisma kinētiskā enerģija. Manipūra lokalizējas saules pinuma rajonā.

4.čakra ĀNAHATA

Ānahata-čakra ir centrs, kas sublimē visa veida enerģijas, ko dabū cilvēks, – tā ir atvērta energoinformācijas un bioloģiska sistēma, kas pastāvīgi apmainās ar dažāda veida enerģijām ar apkārtējas pasaules objektiem. Kad, mijiedarbojoties ar apkārtējiem, cilvēks ir noskaņots uz labvēlīguma, patiesuma un līdzcietības izpaušanu, viņš saņem iespēju attīstīt visu ānahata-čakras potenciālu. Caur šo centru izpaužas individuālas dvēseles un Dieva daba. Cilvēks – vienīgā dzīvā radība materiālajā pasaulē, kas spēj ne tikai izjust mīlestību, bet arī kultivēt to. Ānahata ir augsne, uz kuras trāpa mīlestības sēklas. Šeit var izaudzēt veselu dārzu, kas atnesīs brīnišķīgus augļus, kas nes prieku un laimi apkārtējiem. Liekulība, bailes, alkatība, naids un vienaldzība nedod iespēju atvērties ānahata-čakras lotusam un izpausties mīlestības enerģijai, kas arī ir mūsu garīgās dabas būtība. Diemžēl mūsu laikos, it īpaši pilsētā, cilvēki runā savā starpā ļoti zemā, bezsirdīgā līmenī. Ejot pa ielu, braucot autobusā, tie neuztver apkārt esošos cilvēkus kā personības, tādēl nereti komunikācija ir piepildīta ar meliem, lepnumu, vienaldzību, liekulību, skaudību un ļaunumu. Sievietes un vīrieša attiecību sākums nereti balstīts uz kaisli; saistība caur sirdi ir zaudēta. Vēlāk tie izveido ģimeni, kurā nav mīlestības. To bērni jau no agra vecuma būs zaudējuši šo dievišķo enerģiju, un radīsies šī tēvu(vecāku) un bērnu problēma. Pakāpeniski cilvēki arī zaudē spēju draudzēties un citas mīlestības izpausmes. Tie sāk ņemt piemēru no negatīviem varoņiem – cietsirdīgiem, raupjiem, kas smej par jebkurām labo jūtu izpausmēm. Un tad to sirds pilnībā aizveras.

Ānahata-čakra cieši saistīta ar sirds un asinsvadu sistēmu un aizkrūtes dziedzeri, un tā zemā aktivitāte bieži noved pie kardioloģiskām problēmām un autoimūnām saslimšanām. Taču, ja mūsu attiecības ar cilvēkiem ir izveidotas pareizi, tad mēs vienmēr jutīsim prieku no komunikācijas un pastāvīgu vēlmi atdot citiem visu, kas mums ir. Pa cik komunikācija ir saistīta ar pirmelementu ‘gaiss’, tad arī ānahata-čakra tiek uzskatīta par šīs stihijas centru. Tā projicējas V-VI krūšu skriemeļu rajonā, nedaudz pa labi.

5.čakra VIŠUDHA

Višudha-čakra sublimē enerģiju, ko dabūjam ar maņu orgāniem saskaroties ar ārējo pasauli. Sajūtas atrodas ‘smalkā’ ķermeņa līmenī, bet fiziskajā ķermenī tie ir maņu orgāni: acis, ausis, deguns, āda, mēle. Maņām saskaroties ar ārējiem objektiem (forma, krāsa, skaņa, smarža, garša u.c.) notiek šo objektu enerģijas pārnešana uz energoinformatīvo ķermeni. Tieši tā arī uzkrājas višudha-čakrā – enerģija, ko dabūjam apkārtējas pasaules uztveres procesā – un tā nav mazāk svarīga par elpošanas vai gremošanas enerģiju. Bez tās nav iespējama normāla neiroendokrīnas un informācijas ķermeņa sistēmu darbība (līdzīgi kā bez elektrības nevar darboties dators). Piemēram, kad tiešs vai atstarots saules stars trāpa uz acs tīklenes, notiek sarežģīts bioķīmisks process – gaismas enerģija parveidojas par nervu sistēmas enerģiju.

Dažāda veida mākslas, kas izpaustas sociumā, ir radītas, lai harmonizētu cilvēku caur atbilstošām maņām. Tādā veidā, cilvēka radošās izpausmes visās jomās ir cieši saistītas ar višudha-čakru. Tā kā arī sajūtas ir galvenais informācijas avots priekš cilvēka, šo čakru visspēcīgāk ietekmē pirmelements “ēters”.

Višudha-čakra projicējas vairogdziedzera rajonā. No vienas puses tā ir saistīta ar maņu orgāniem un smadzeņu garozas daļām, no citas – ar mentālo ķermeni (manasu un indrijām).

6.čakra ADŽNA

Adžna-čakra pārveido un uzkrāj enerģiju, kura palīdz loģiskai domāšanai (aktīva analīze, informācijas sintēze). Šis centrs nodrošina galvas smadzeņu garozas šūnu funkcionēšanu, kas ir vigjana-šariras (cilvēka intelektuāla ķermeņa) uztveres aparāts. Adžna-čakra saņem enerģiju caur smalko ķermeni un pārveido manipūras kinētisko enerģiju, bet pie lielām prāta slodzēm arī svādhišthānas. Daļa šīs enerģijas var būt zemo čakru sublimēta un izmantota. Citiem vārdiem sakot, domāšanas process arī ir ķermeņa enerģijas avots, tā daudzi zinātnieki aktīvajā domāšanas procesā izjūt lielu enerģijas pieplūdumu.

Adžna-čakra projicējas uz pieres starp uzacīm. Tā ir saistīta ar galvas smadzeņu kreiso puslodi.

7.čakra SAHASRĀRA

Sahasrāra-čakra pieder pie tā saucamā ‘egregorā centra’. Egregors ir kolektīvs energoinformatīvs lauks, kas savieno dažādas cilvēku kopas vienā vienīgā sistēmā. Var būt ģimenes, pilsētas, valsts, nācijas, politiskās partijas, reliģijas skolas, planētas un pat Visuma egregors. Cilvēks var atrasties vairāku egregoru ietekmē reizē, vienalga, vai viņš to saprot vai nē, un kalpot noteiktam egregoram, apmainoties ar to ar enerģiju un informāciju. Jo ilgāku laiku pastāv egregors un jo lielāku cilvēku skaitu tas apvieno, jo lielāka ir tā enerģētiskā jauda. Kļūstot par noteiktas reliģiozi-garīgas tradīcijas sekotāju, cilvēks uzreiz saņem attiecīga egregora atbalstu un aizsardzību. Šo enerģiju sublimē sahasrāra-čakra un tā nodrošina atbilstošās ķermeņa vajadzības. Tālāk egregors pieprasa noteiktu kalpošanu. Šajā posmā cilvēkam ne tikai jāņem, bet arī jādod. Tad enerģētiskais atbalsts ir atkarīgs no viņa pieliktajām pūlēm. Ja viņš nepilda uzdevumus, ko tam uzliek egregors, tad saikne starp tiem samazinās. Cilvēki, kas atdod sevi kalpošanai egregoram, atrodas pastāvīgā energoinformācijas plūsmā, šadējādi apmierinot sava prāta un ķermeņa vajadzības. Abstrakta domāšana, radīšana, meditācija, gaišredzība ir saistīti ar sahasrāra-čakras funkcionēšanu. Kontakts ar dabas augstākiem spēkiem nav iespējams bez šīs čakras atvēršanas. Ja šis centrs ir bloķēts, cilvēks zaudē atbalstu no augšas. Lejupejošas enerģijas plūsma kļūst traucēta, cilvēks kļūst piezemēts, interešu sfēra sašaurinās. Viņš zaudē atmiņu un dažreiz pat saprātu.

Sahasrāra-čakra projicējas brahmarandras rajonā – vietā, ko saucam par avotiņu. Šī čakra ir saistīta ar smadzeņu labo puslodi.

 

Autors: I.I.Vetrovs

Tulkoja: Tīlija Klusa

Leave a Reply