Kā kļūt par veiksmīgu cilvēku? Jāmācās no kļūdām!

Kā kļūt par veiksmīgu cilvēku? Jāmācās no kļūdām!

Ja tev ir kāds sapnis vai ideja, tev vajadzētu to uzlūkot kā kaut ko tik svarīgu, it kā no tā būtu atkarīga visa tava dzīve… Jo no tā ir atkarīga visa tava dzīve!!!

Dažreiz kaut kas vai kāds var izglābt citam dzīvību. Iespējams šis cits pat nav tuvu nāvei, bet viņš vienkārši ir pārstājis dzīvot. Viņš ir iedzīvojies viltus laimē, diendienā darot lietas, kuras šķietami vajadzētu darīt. Reāli – viņš autopilotē.

Kad neveiksme ir veiksme

Mācīties var 2 veidos: vienkārši vai sarežģīti. Vienkāršais veids ir mācīties no citu cilvēku kļūdām, sarežģītais – no savām kļūdām. Vēl ir 3.veids – nemācīties vispār.

Lai vai kā, mēs vairāk mācāmies no neveiksmēm, kuru pamatā nereti ir tieši mūsu kļūdas. Dažreiz vajag pamatīgi izgāzties, lai kaut kas izkustētos. Ir acīmredzami, ka no panākumiem neko daudz iemācīties nevar…

Kļūdas noliek mūs pie vietas! Tās mūs sabužina un liek saprast, ka steidzami vajag atgūt fokusu. Šajā brīdī ir ārkārtīgi svarīgi apjaust un pat pierakstīt: „Tas, ko es mēģināju izpildīt, NESTRĀDĀ.”

Katru reizi, kad redzi, ka kāds ir kaut ko izdarījis perfekti, tad ir tādēļ, ka šis te kāds to ir izdarījis neperfekti simtiem reižu.

Cilvēki novērtē rezultātus pārāk zemu. To Ego ir tik ļoti liels, ka tie uzskata sevi par pašiem gudrākajiem par spīti tam, ka viņiem pašiem konkrēta lieta var nepadoties. Strādnieki nosoda priekšniekus, nabagie bagātos, vientuļie precētos… Garīgie līderi šausminās par to, kā cilvēki ir degradējušies, jo tie nedzīvo tagadnē – tie dzīvo pagātnē un nākotnē! Taču tas nebūtu nemaz tik slikti, ja cilvēki vairāk domātu par nākotni kā par savu šodienas darbību rezultātu. Tāpat arī nebūtu slikti, ja cilvēki veltītu laiku savu pagātnes kļūdu analīzei – kas viņus ir novedis tur, kur tie ir tagad? Tagadne taču ir pagātnes darbību rezultāts!

Ko veiksmīgs cilvēks dara savādāk?

Veiksmīgi cilvēki savā darbā konstanti mācās un konstanti veic testus – eksperimentē, mēģina uzlabot esošo sistēmu. Un vēl viņi konstanti analizē savu dzīvi.

Ir ļoti skaidri jāzina, kas tavā dzīvē strādā un kas nestrādā. Kādas darbības tevi NENOVED līdz vēlamajam rezultātam? Ir jāizkristalizē tie savi ieradumi, kas tevi ir aizveduši pie sistēmām, kas NEDOD panākumus.

Patiesībā jau katrs cilvēks pats visu zina… Kas ir un kas nav jādara… Tu to visu zini!

Ir jāatrod iemesls, KĀDĒĻ dari to, ko nevajadzētu, par spīti savai zināšanai? Ja vien tu varētu izmainīt šo te vienu savu programmu, tas varētu uzlabot tavu dzīves kvalitāti 3-4 reizes.

Problēmas konstatēšana un tās apzināšanās neatrisina problēmu. To atrisina rīcība.

Neviens nekad nekur nav teicis, ka ceļam uz rezultātiem ir jābūt tikai un vienīgi baudāmam! Gluži otrādi, mēs darām to, kas mums nepatīk, lai baudītu rezultātus. Piemēram, ne visiem cilvēkiem patīk nodarboties ar sportu. Celties agri no rīta, iet skriet… Vai tu pazīsti kādu, kas to dara viegli, nepiespiesti un ar baudu? Tici man, vairumam cilvēki ir slinkums sportot, jo gribās ilgāk pagulēt vai vienkārši padarīt kaut ko citu, kas ir baudāms uzreiz… Bet cilvēki sporto, jo viņiem tas liek justies labi PĒC TAM. Nerunājot par ķīmiskiem procesiem vai citām gudrībām, ir vienkārši patīkami būt formā, izskatīties labi.

Darbam ir jābūt tavai kaislei

Lai kļūtu par veiksmīgu cilvēku, vajag kļūt savā darbā patiesi labam. Savukārt, lai kļūtu patiesi labs kādā specialitātē, kādā nozarē, vajag lai tavs darbs būtu tava kaisle. Šī te kaisle dos tev spēku un enerģiju būt disciplinētam un neatkarīgi no tā, ko esi izvēlējies darīt, tu varēsi radīt jaunu definīciju, jaunu veidu, kā to darīt labāk, kā pārspēt citus.

Nereti gadās tā, ka cilvēks zina, kas ir viņa kaisle, bet bailes viņu bloķē… Daudzi cilvēki tik ļoti baidās, ka viņiem neizdosies, ka viņi nemaz nemēģina. Tie bieži ir tik ļoti nobijušies, ka pat nespēj šīs te lietas uztvert nopietni.

Vēl ir tādi, kas gluži vienkārši nezina, kā savu kaisli var monetizēt. Neizskaidrojumu iemeslu dēļ daudzos cilvēkos sēž iekšā tā doma par to, ka viņi nevarēs nopelnīt, ja darīs to, kas viņiem patīk. Taču, ja tu vēlies kļūt par miljonāru, tu vari par tādu kļūt darot jebko! Nozarei nav nekādas nozīmes. Labākais kurpju šņoru izgatavotājs ir miljonārs!

Ir vēl viens priekšnosacījums, kuram jāizpildās, lai tu kļūtu par veiksmīgu: tev ir skaidri jāzina, ko tu gribi. Tas ir jāzina tādēļ, jo tikai tad, tu varēsi īstajā brīdī uzņemties risku. Un riska uzņemšanās ir svarīgs priekšnosacījums, lai tu kļūtu par veiksmīgu savā karjerā un arī dzīvē.

Ja cilvēks dara to, ko mīl, ir lielāka iespēja, ka viņš būs veiksmīgs tajā lietā. Tas notiek dabiski, kā jau īstā mīlestībā. Tu par to domā visu laiku… Tu domā, kā to pacelt nākamajā līmenī?

Bet kādas ir iespējas tikt ‘nākamajā līmenī’, ja darbs nepatīk? Tu ienīsti sastrēgumus un savu priekšnieku, un to, ka nevari pavadīt ar saviem bērniem tik daudz laika kā gribētos…

Ja vēl neesi atradis savu kaisli un pilnīgi noteikti nevari teikt par sevi, ka tu zini, ko vēlies, tu vari mēģināt godīgi atbildēt uz šiem 7 jautājumiem:

  1. Ko Tev patīk darīt?
  2. Ko Tu dari brīvā laikā?
  3. Kam Tu parasti pievērs uzmanību? (piemēram, tevi var tracināt, ka kāds nepareizi lieto valodu vai nemāk saskaņoti saģērbties.)
  4. Kas Tevī rada vēlmi nodarboties ar jaunradi?
  5. Kas citiem (draugiem, radiem, arī Dievam) Tevī patīk? (varbūt ir kas tāds, par ko cilvēki būtu gatavi maksāt, lai tikai tu turpini to darīt)
  6. Ko Tu darītu, ja zinātu, ka tajā jomā Tev noteikti (100%!) būs panākumi?
  7. Ko Tu dzīvē darītu, ja nauda neeksistētu?

Katru reizi, kad tu runā ar kādu, to vajadzētu uztvert kā interviju. Jo tā arī ir intervija, pat ja tu to neapzinies. Jebkura saruna var pavērt kādas durvis vai arī aizcirst tās uz visiem laikiem.

Taču pats galvenais jautājums, uz kuru būtu jāatbild:

 KĀDS IR TAVS MĒRĶIS? (Kāpēc tu gribi kaut ko nebūt darīt? Priekš kam?)

Ja nevarēsi atbildēt uz šo jautājumu, tad nekad nevarēsi sasniegt virsotni. Kad cilvēki pārāk daudz ieslīgst domāšanā par to specifisko lietu, ko ir izvēlējušies par savējo, agrāk vai vēlāk tie mērķi pazaudē, tieši tādēļ ir ļoti svarīgi sekot līdzi tam, lai dzīve vienmēr būtu balansā.

Ko darīt lietas labā jau šodien?

Ja esi gatavs pārmaiņām, vajadzētu padomāt par tādu lietu kā laika pārvaldīšana (time management). Tev būtu jāizgriež no dienas plāna to, kam ir negatīva vērtība, to, kā vietā tu varētu darīt kaut ko labāku. Piemēram, atteikšanās no televizora skatīšanās ir reāli dzīvi mainošs lēmums. Jā, TV skatīšanās kaut kādā mērā sagādā baudu, bet, ja tu pārprogrammētu savas smadzenes un izmantotu šo laiku kam noderīgākam, tas varētu tev ilgtermiņā dot iespējas darīt citas lietas, kas desmitiem reižu baudas ziņā pārspētu TV skatīšanos. Un tā vajadzētu paskatīties uz visu, kas ietilpst tavā dienas rutīnā. Varbūt tu spēlē datorspēles, varbūt tu dzīvojies pa sociāliem tīkliem, bet varbūt tu bezjēgā daudz lasi motivējošos rakstiņus.

Mēs pārāk daudz autopilotējam. Katram derētu ik dienu kaut uz brīdi iedomāties: „Kā es pavadīšu šo man doto dienu?”

Runa nav par to, ka es vēlos uzspiest tev savas vērtības – ja tev patīk skatīties TV, lieliski! Dari to! Bet, ja tev ir idejas, kuras nekādi nevari saņemties realizēt, tad ir laiks sākt meklēt iemeslus, KĀDĒĻ neesi vēl uzsācis to darīt?

Tev ir smadzenes! Tev ir potenciāls! Tu vari izdarīt kaut ko varenu!

Vai vajag klausīties veiksmīgo cilvēku padomos un kādēļ ir jāmācās no kļūdām?

Mēs bieži pamanām tādus virsrakstus kā „10 lietas, ko veiksmīgie cilvēki dara citādāk” vai „Veiksmīgāko cilvēku padomi, kā kļūt veiksmīgam arī Tev” un steidzam lasīt šos rakstus, vadoties pēc loģikas, ka, ja šie padomi ir palīdzējuši veiksmīgiem cilvēkiem, tad kaut kādā mērā tie varētu palīdzēt kļūt veiksmīgākam arī Tev. Bet šī loģika ir aplama! Šie padomi var Tev kaitēt! Es Tev parādīšu, kāpēc.

Iedomājies, ka Tu izsūti 50000 tūkstošiem cilvēku e-pastus, kuros rakstīts, ka tavs uzņēmums var precīzi paredzēt akciju cenu svārstības. Pusei Tu pasaki, ka akciju cena celsies un izdomā kreatīvu pamatojumu, bet otrai – ka cena kritīsies. Nedēļas beigās būs redzams, vai akciju cenas reāli kritās vai cēlās . Tad tu atmetīsi tos, kuriem teici nepareizo variantu. Nākamnedēļ atkārto šo pašu: atlikušajiem 25000 nosūti e-pastus, atkal vienai pusei rakstot, ka cenas celsies, bet otrai, ka kritīsies. Nedēļas beigās atkal atmet tos, kuri bija saņēmuši nepareizu pareģojumu. Pēc 10 nedēļām Tu iegūsi 50 cilvēkus, kas ir varējuši paredzēt precīzi akciju cenu svārstības 10 no 10 reizēm!

Tu droši vien domā, ka īstajā dzīvē tas tā nenotiek… Taču patiesībā mēs bieži esam tik ļoti apžilbināti ar citu cilvēku panākumiem, ka mums pat prātā neienāk, ka būtu jāņem vērā vēl viens cits milzīgs faktors, lai saprastu, kādēļ šie cilvēki ir nokļuvuši tur, kur tie ir. Šis faktors ir veiksme.

Viena no biežākajām atbildēm uz jautājumu Kā kļūt bagātam? ir: „Uzņemies risku! Pat, ja Tev nepaveiksies, Tu varēsi mācīties no šīs situācijas.” Tur ir sava loģika! Bet, ja mēs paskatāmies uz cilvēkiem, kuru uzņēmumi ir bankrotējuši, mēs sapratīsim, ka tie arī ir uzņēmušies riskus… Bet vai tad viņi visi kļuva bagāti un veiksmīgi?

Ja mēs klausāmies tikai to cilvēku padomos, kas ir ‘izsitušies’ un nopelnījuši daudz naudas, mēs nedabūjam pilnīgu bildi, jo nav šīs te monētas otrās puses, kas šo stāstu balansētu – mums neviens nepasaka, ka ir jābūt arī piesardzīgiem.

Redzi, kur ir āķis – ja tu ņemsi vērā tikai veiksmīgo cilvēku padomus un ignorēsi tos, kuriem par veiksmīgiem nav izdevies kļūt, tad tu tiksi pie nepilnīgas bildes. Pie tādas bildes, kas neatspoguļo realitāti.

Šo var attiecināt uz jebkuru dzīves sfēru: piemēram, senioru pāris, kas laulībā nodzīvojis 40 gadus, varētu Tev atklāt, ka viņu laimīgas kopdzīves noslēpums ir fokusēšanās uz sava partnera pozitīvām īpašībām. Jā, nepiešķirt pārāk lielu nozīmi otra cilvēka trūkumiem ir lielisks padoms, kas tiešām varētu palīdzēt kādam. Taču to, kas notiek patiesībā, daudz precīzāk atspoguļotu kopā ņemti gan laimīgi precēto pāru viedokļi, gan arī to cilvēku viedokļi, kuri izlēma tomēr šķirties.

Vēl viena lieta, kuru vajadzētu paturēt prātā (ko ir izpētījuši gudrie un praktiskie vācieši),ir tāda, ka statistika rāda, ka saglabā laulību un ir tajā laimīgi tie cilvēki, kas jau pirms precēšanās ir bijuši laimīgi paši par sevi. Savukārt tie, kas šķirās, bieži ir uz depresiju vērsti vai vienkārši tendēti uz lietām skatīties negatīvi. Bet reti kurš cilvēks, kas ir apmierināts ar savām attiecībām, uz jautājumu Kāds ir jūsu attiecību noslēpums? atbildēs, ka tas ir tādēļ, ka esmu pozitīvs cilvēks, kas ir apmierināts teju ar visu. Tieši tā iemesla dēļ, ka šis ir tik milzīgs faktors gan attiecībās, gan citās sfērās, cilvēkiem vajadzētu vienmēr sākt ar Sevi. Ar darbu ar sevi, ar sevis uzlabošanu.

Ja runājam par lietām, kas dzīvē ir vienas no svarīgākajām, vai tās būtu attiecības vai sevis realizācija darbā, ir svarīgi saprast, ka patiesībā neviens droši nezina, kas ir jādara, lai tieši Tu būtu veiksmīgs tajās lietās. Tāpēc labāk esi skeptisks, kad klausies veiksmīgu cilvēku padomos… Ļoti iespējams, ka Tu varēsi iemācīties daudz vairāk no to cilvēku stāstiem, kas ir kļūdījušies vai kuriem vienkārši nav paveicies.

 

Autors: Tīlija Klusa

Avots: Dzīvesziņas gadagrāmata 2018 (Veidotājas: Aija Austruma, Laura Grīnvalde, Iveta Eglīte)

Leave a Reply