Kā sievietei paaugstināt pašvērtējumu?

Kā sievietei paaugstināt pašvērtējumu?

Sāksim ar to, ka vārdu salikumu “sievietes pašvērtējums” ir obligāti jāliek pēdiņās, jo sieviete pati sevi objektīvi novērtēt nevar. Tā nu tas gadās, ka jedziens tāds ir, bet reāli dzīvē tādas lietas nav.

Vai ir tāda lieta kā vīrieša pašvērtējums? Jā, ir. Viņš pats spēj novērtēt, cik ir paveicis, cik sasniedzis, kādi viņa darbībai ir rezultāti. Taču tā ir vērtēšana pēc vīriešu principa un sievietei nekādi nelīdz. Lai cik arī daudz sieviete būtu paveikusi dzīvē, tas viņai neliedz slikti justies par sevi. Ja slikti jūtas vīrietis un viņam ir jāpaceļ pašvērtējums, tad ir skaidrs, kas ir jādara – jānopelna nauda, jāuzkačā biceps, jānopērk labāks auto vai arī, protams, jākļūst par atbildīgu ģimenes cilvēku, kas māk savu sievu padarīt laimīgu (tas gan ir ļoti augsts līmenis). Bet, kas ir jādara sievietei, ja viņa vēlas paaugstināt savu pašvērtējumu?

Jebkuras problēmas risināšanai pirmais solis ir atzīt, ka problēma ir… Nākamais – sarakstīt uz lapas visas tās lietas, kas viņai sevī nepatīk, kuras viņasprāt būtu jāizmaina, jāizlabo… Tad paņemt šo garo sarakstu un sadedzināt. Jā. Jo tas viss ir pupu mizas.

Sievietes pašvērtējums ir tiešā veidā atkarīgs no tā, kādi cilvēki viņai ir apkārt un kā šie cilvēki pret viņu izturās, tādēļ, atbildot uz jautājumu “kā sievietei paaugstināt pašvērtējumu”, diemžēl jāsaka, ka tas nebūs iespējams, ja vien sieviete nebūs gatava atteikties no komunikācijas ar tiem, kas viņas pašvērtējumu pazemina. Tā ir aksioma. Vidi izmainīt nav iespējams, to ir iespējams tikai nomainīt.

Jūs varbūt teiksiet, ka reālā dzīvē tas nav iespējams… Tā ir jūsu personīga darīšana. Mans uzdevums ir pateikt šo patiesību: ja jūs kāds nemīl, neciena, nenovērtē, neatbalsta, nerūpējas par jums… jums ir jāpārtrauc attiecības ar šo briesmīgo cilvēku, lai cik viņš jums arī maksātu, lai cik pierasta būtu viņa klātbūtne jūsu dzīvē, lai kādas radnieciskas saites jūs saistītu. Daudzi cilvēki, slēpjoties aiz kaut kādas mistiskas pienākuma sajūtas vai piemeklējot citas atrunas, izvēlas baudīt upura lomu. Bet patiesībā, ja kādu cilvēku nav iespējams pilnīgi izslēgt no savas dzīves, noteikti ir iespējams komunikāciju samazināt līdz minimumam. Jā, pat ja tā ir jūsu mamma, kas iznes jums smadzenes, kaut ko pārmet, kaut ko pieprasa, jums nav obligāti jāceļ klausule, kad jums zvana – tas ir jūsu telefons un jūs varat izvēlēties, uz kuriem zvaniem atbildēt un uz kuriem nē. Varbūt tas ir jūsu bijušais, ka ceļ pret jums pretenzijas? Ir iespēja nobloķēt kontaktu vai nomainīt telefona numuru. Jums ir nesaskaņas ar vīra radiem? Kā jums var būt nesaskaņas ar cilvēkiem, kurus jūs nesatiekat? Vīrs jūs ņem līdzi uz ģimenes svētkiem??? Vai jūs vispār zināt nozīmi vārdam “svētki”? Gaiļu cīņas pie tās nav pieskaitāmas. Tas ir pavisam vienkārši – jūs nebraucat tur, kur jūs nemīl, un jūs neuzņemat ciemos tos, kas jūs nemīl. Vēl var būt, ka jums ir kāda bērnības draudzene, kura vienpusēji jums nolej savas negācijas, bet neizskatās, ka viņa taisītos kaut ko mainīt savā dzīvē… Un vēl partneris. Nepārprotiet, runa nav par vīru, kas jums nepietiekami bieži saka komplimentus. Sievietes tieši dēļ sava katastrofāli zema pašvērtējuma bieži vien atrodas pilnīgi tumsonīgos attiecību modeļos. Daudzas sievietes domā, ka, ja viņas sāks attīstīties, pašas saviem spēkiem paliks skaistas, mierīgas un laimīgas, tad vīrietis arī transformēsies. Bet, ja vīrietis pret sievieti izturās necienīgi un viņa mainās uz labo pusi, tad no viņa skatu punkta izskatīties, ka viņš visu ir darījis pareizi, jo ir panākts vēlamais rezultāts. Taču, ja sieviete un vīrietis dzīvo šķirti, ja sieviete ir distancējusies un tad atplaukst, tad gan vīrietis var aizdomāties un saprast, ka droši vien ir rīkojies nepareizi.

Lieta tāda, ka cilvēks ir kā lidlauks, kuram ir limitēts geitu skaits. Būsim godīgi, reti kuram cilvēkam viņa tuvākajā lokā ir vairāk par 10 cilvēkiem, parasti tie ir 5-6 cilvēki. Parasti draugs ir tikai viens, jo, ja esi pieaudzis ģimenes cilvēks un tev ir 10 draugi, tas nozīmē, ka satiec katru no viņiem tikai vienu reizi gadā. Un, ja geits ir aizņemts ar kādu, kas jūsu pašvērtējumu pazemina, tad jūsu dzīvē nevar ienākt tas, kas to paaugstinās. Te runa pat nav par ‘enerģijām’, bet elementāri par laiku – visiem dienā ir 24 stundas un, ja tu iztērē 30 minūtes uz kādu, tad tu to pusstundu esi pazaudējis un vairs nevari iztērēt citur.

“Bet no kurienes gan var uzrasties kāds cits?” jūs varētu padomāt. Autors saka, ka šāda domāšana ir meitenēm, kurām mamma bērnībā uz kakla karināja kotleti, lai ar tām pagalmā vismaz sunīši spēlējas. Šāds domu gājiens jau ir zema pašvērtējuma rezultāts, tādēļ steidz distancēties no tiem, kas to turpina pazemināt.

Šis raksts veidots pēc vaišnāva un ģimenes psihologa Satja Das lekcijas un turpinājums par attiecību tēmu noteikti sekos. Ja jums ir problēmas attiecību jomā un jūs saprotat krievu valodu, lūdzu, klausieties Satja Das viņa youtube kanālā. Harē Krišna!

Leave a Reply

Share This