Kādu mūziku klausīties ikdienā, lai garīgi attīstītos?

Kādu mūziku klausīties ikdienā, lai garīgi attīstītos?

Skaņa – tas, ko mēs klausāmies, – ļoti dziļā līmenī ietekmē mūsu apziņu un līdz ar to maina mūsu dzīvi. Bet, vai tas nozīmē, ka jāklausās ir mantras vien? Vai arī ideāli piemērota ikdienai ir klasiskā mūzika? Varbūt baznīcas koru dziedājumi?

Šajā blogā pastāstīšu Tev par to, kādu mūziku izvēlāmies mēs.

No teorijas viedokļa mūziku (gluži tāpat kā visu pārējo šajā pasaulē) var iedalīt 3 gunās:

 • mūzika tumsonībā jeb Tamasa gunā ir tāda, kas rada cilvēkā vēlmi rīkoties šajā gunā. Piemēram, cilvēks, kas ir atnācis uz smagās rokmūzikas koncertu, visticamāk pēc neilga brīža sagribēs nopirkt sev aliņu. Vienkārši šīs pieredzes ietvaros – viņam nav jābūt alus dzērājam ikdienā. Problēma ir tāda, ka ājurvēda runā par tādu principu, ka ‘līdzīgs pievelk līdzīgu un pastiprina līdzīgu’. Tieši tādēļ nevainīga tamasa gunas mūzikas paklausīšanās var ilgtermiņā beigties slikti.
 • mūzika kaislē jeb Radžasa gunā ir tāda, kas skan pa radio. Vairumam cilvēku dominē tieši šī guna, un tāpēc likumsakarīgi, ka pieprasījums rada piedāvājumu. Mūzika radžasā, kas ir dinamiska, palīdzēs Tev no rīta pamosties un iekustēties. Tāpat viņa Tevi iezombēs .”Strādāt un tērēt” – tas būs Tavas dzīves moto.
 • mūzika gaismā jeb Satva gunā ir tāda, kas veicina garīgu attīstību. Tā ir radīta un pasniegta mums attiecīgā noskaņojumā un atmosfērā. Tā mūs motivē mīlēt, ticēt, nepadoties, iet uz priekšu un domāt līdzi pašam. Pat, ja mēs to nevaram saprast uzreiz pēc teksta. Tā vienkārši iedod tādu enerģiju. Enerģiju, kas maina mūsu dzīvi.

Svarīgs priekšnosacījums, lai mūzika atbilstu Gaismas gunai, ir tāda, ka mūzikas autoram un izpildītājam pašiem būtu jābūt tādiem, kas garīgi attīstās. Viņiem nav jābūt jau gataviem guru, protams. Un tam, kādā konfesijā viņi attīstās, arī nav nekādas nozīmes.

Kad es mācījos mūzikas videnē, rokmūzikas vēstures skolotājs jau toreiz šausminājās par to, ko cilvēki klausās. Tas atbild uz jautājumu, kāpēc mums viss ir slikti. Veselas paaudzes ir izaugušas uz mūzikas, ko rada un izpilda cilvēki, kas ir ļoti tālu no tikumīga dzīvesveida. Bet, man kaut kā liekas, ka šobrīd vairs nav tik traki… Tagad pat pīpēt vairs nav stilīgi!

Kādu mūziku klausīties?

Ir tādi cilvēki, kas ar mūziku ir Jūs. Cilvēki, kuriem nav mīļākās grupas vai izpildītāja. Cilvēki, kuriem ir vienalga, ko klausīties. Notiek liels koncerts – viņi dodas kulturāli atpūsties. Tad vērtē: patika, nepatika? Vispār daudzi dzīvo tādā autopilotā, ka bieži nezina, uz ko iet. Nekādi nesagatavojas pasākumam, nepaklausās, neizpēta, par ko šis viss ir. Tie vienkārši aizpilda savu laiku, lai nevajadzētu domāt. Lai nevajadzētu domāt par to, kas es esmu un kas patīk man? Kas mani ietekmē pozitīvi?

Cilvēki vēlas uzzināt, kādu mūziku vajadzētu klausīties? Bet es nevaru atbildēt uz šo jautājumu! Jo nav tādu recepšu, kas der visiem. Runa nav par gaumi, jo acīmredzot, ka „3 lietas man zāļu skapītī stāv” nu nekādi nevar būt dzīvi uzlabojoša mūzika, pat ja tā dziesma Tev ļoti patīk. Muzikālā gaume arī ir viena no tām lietām, kas norāda uz cilvēka attīstības līmeni. Mums jau patīk tas, ko pazīstam, ar ko bieži saskaramies, vai arī tas, kas mums ieaudzināts jeb nāk no tradīcijām… Protams, ja Tu ej uz zaļumballēm, Tev patiks šlāgeri.

Man Tev ir daži jautājumi:

 • Kā Tu domā, vai iešana uz zaļumballēm uzlabo Tavu dzīvi un veicina garīgu attīstību?
 • Un, kā ar klubiem un lieliem festivāliem?
 • Kādās vietās (un līdz ar to arī sabiedrībā) Tev vajadzētu atrasties, lai potenciāli piesaistītu pozitīvas pārmaiņas savā dzīvē?

Ko klausāmies mēs? (es mantras neklausos!)

Mana mamma klausās mantras. Visu laiku, katru dienu… Bet viņai vienmēr ir patikusi indiešu mūzika! Viņa fano par indiešu filmām no mazotnes!

Jā, protams, es arī varu reizi nedēļā paklausīties skaisto Deva Premal Gayatri mantru jogas nodarbībā… Ir bijis viens brīdis, kad klausījos daudz mantru un ragu… Bet tad vienā mirklī es sapratu to, ko es Tev arī vēlos pastāstīt šajā blogā, – ka man tā mantru klausīšanās bija autoritāšu ‘uzspiesta’. Tie stāsta savās lekcijās par to, kas ir viņu laime, un mēs, kas tik ļoti vēlās būt laimīgi, pieņemam viņu viedokli par savējo. Tad iet laiks, bet laime nenāk un nenāk. Gluži otrādi – brīžiem tik atceries, cik priecīgs biji ar savu negarīgo dzīvi. Bet tagad tik sanāk dzīvot pastāvīgā vainas apziņā par to, ka nevari izpildīt visu, ko vēdas pieprasa, un domā, ka Tavs neperfektums un disciplīnas vai apņēmības trūkums ir tie, kas Tevi ne-līdz-galam-laimīgu dara. Un tad, kad Tu uzvarēsi sevi un kļūsi par citu cilvēku, tad, Uh, kā varēs sākt priecāties!

Mans vīrs klausās latviešu hiphopu.

„Latviešu repā ir tādi džeki, no kuriem daudziem liriku rakstītājiem būtu ko pamācīties. Līmenis ir ļoti augsts un čaļi nehaltūrē. Mani favorīti šobrīd ir Skutelis un Edavārdi. Abi ir ļoti atšķirīgi: Eds pieiet mūzikai vieglāk, kamēr Skutelis uztver to ļoti nopietni. Šobrīd viņi abi daudz runā par pašizaugsmi, par ticību sev, par realitāti un to, ka tai ir vienalga, kā Tu jūties. Abiem salīdzinoši nesen ir iznākuši albumi, kurus iesaku noklausīties ikvienam. Es ļoti jūtu, kā esmu audzis kopā ar viņiem. Viņu dziesmās ir daudz teksta un tās ir manas mantras.”

Klausīties Edavārdi dziesmu Kačā Karmu

Klausīties Skuteļa dziesmu Viss ir iespējams

Vīrs arī man ir iemācījis klausīties hiphopu 🙂 Mans mīļākais angļu izpildītājs ir George Watsky. Mēs pirms pāris gadiem braucām šo kungu klausīties uz Nīderlandi un pat dabūjām nobildēties.

Klausīties Watsky dziesmu Energy


Bet runājot par mani bez nekādām ietekmēm…

Mana pati mīļākā grupa pasaulē jau pēdējos 5 gadus ir ukraiņu grupa SUNSAY.

Klausīties Sunsay dziesmu Выше головы

Mani tā uzrunā viņu mūzika, ka es to pat vārdiem nespēju aprakstīt – tas ir pārāk privāti, pārāk dziļi… Arī es, tāpat kā mans vīrs Reinis, jūtu to, kā es augu kopā ar saviem mīļākajiem mūziķiem. To, ka esam uz viena viļņa. To, ka dzīvojam vienā pasaulē vienā laikā. Manuprāt, šī apziņa ir ļoti svarīga, jo tad Tu nekad nejūties vientuļš, jo ej ceļu ar kādu kopā… Tāpat mēs abi ar vīru uzskatam, ka Dievs bieži ar mums runā tieši caur mūsu mīļākajiem mūzikas izpildītājiem.

 

Un, ko klausies Tu?

This Post Has 14 Comments

 1. Man vislabāk patīk klausīties neko. Dievinu būt klusumā. Otrs variants ir būt pie dabas un klausīties putnos, zvēros, kukaiņos (izņemot odus 😀 ).

  1. Nu, es ikdienā arī esmu klusumā. Mums mājās fonam nekas neskan. Šim blogam iedvesmojos kā reiz no tā, ka dabūju stundiņu paklausīties savu mīļāko mūziku, kamēr neviens cits nebija mājās – tas ir tāds ekskluzīvs ‘pāris reizes gadā’ pasākums 🙂

 2. Klausos latviešu mūziku, iesaku noklausīties Skyforger “Kad Ūsiņš jāj” un Dzelzs Vilks “Klusiet jauni, klusiet veci” .

  1. Paldies, ka padalījies!
   Es fanoju par Dzelzs Vilku, kad man bija 16 🙂 Bet tad viņi kļuva pieauguši, kad es vēl nebiju gatava pieaugt. Tas lieliski sasaucas ar to, ko rakstu blogā – cik svarīgi ir būt uz viena viļņa! Tev ir savādāka situācija (šo to par tevi zinu), jo tev kā reiz tie dzīves notikumi iet paralēli viņejiem. Dažādi vecumi – dažādas muzikālas gaumes…
   Es pati esmu izaugusi uz Nirvanas. Atceros, ka ļoti ilgi nevarēju saprast, kas pie velna ir DM un kāpēc tas ir uzrakstīts uz katras sētas 😀

   1. Beidzot man ir skaidrs kā par mani šo to zin 🙂

 3. Man, savukārt, nav noteiktas ‘savējās’ topa grupas, bet pēdējā laikā klausos John Lennon dziesmas, bet tas arī atkarīgs no garastāvokļa un, pat liekas dīvaini, bet arī no laikpstākļiem aiz loga noteiktajā dienas laikā! 🙂 Paldies par rakstu, noteikti paklausīšos ieteiktās dziesmas. Skaistu dienu! 🙂

 4. Dons un Manose, sevišķi dziesma Tapoban, tā ir mana “mantra”.

 5. Bieži klausos ”Chill” tipa mūziku, kurai ir vairāki paveidi atkarībā no noskaņojuma.

 6. Visos laikos man patikusi dažāda veida un stila mūzika, patika gan klasika, gan disko, gan transs, house un liriskā mūzika. Gan Prodigy, gan Queen, gan Jamiroquai, gan dj Tiesto pusaudžu gados 🙂 un vēlāk Muse. Bet tagad vairāk patīk mierīga un gaiša mūzika arī jazz un priecīgais regejs. Ļoti klausos Sting, Chriss Botti, Rhye, Sade, Norah Jones un vakaros pirms miega arī mantras, lounge, ambient, chill out vai skaņas, kas ir deltas, tetas viļņu frekvencē. Paldies par rakstu 🙂

 7. Es kad sanàk aizeju uz załłumballi, bet nedomàju, ka tàs uzlabo karmu. Drîzàk dzerstiñš.

 8. Paldies par Jūsu komentāriem! (tikai tagad tos pamanīju…)
  Man ļoti liels prieks, ka pastāstat, kas patīk tieši Jums. Ikdienas steigā mēs mēdzam aizmirst padomāt par to, kas tad ir ‘manējais’? Forši, ka veltījāt laiku un padomājāt par to 🙂

 9. Mana mīļākā grupa gadiem ir Pink Floyd. Es pati arī esmu mūziķe. Spēlēju melodisku hardrock. Man viena draudzene ir pavisam smagās mūzikas fane. Bet viņa nedzer. Vispār. Neko un nekad. Tākā tas ir stereotips. ?

  1. Oh, kad man 2003. palika 16, es sapratu, ka rokenrols ir miris 🙂 Protams, tagad jaunieši ir pavisam savādāki. Tagad pat pīpēt cīgas neskaitās stilīgi! Visi jau runā par to, ka uz jauno paaudzi vecie likumi neattiecas tik lielā mērā. Cik lielā mērā? To pēc 10 gadiem varēs pastāstīt viņi paši.

 10. Дидюля- pasakainas skaņas!

Leave a Reply