VELTI LAIKU ATTIECĪBĀM (Part 1): Par gudru laika pārvaldīšanu

VELTI LAIKU ATTIECĪBĀM (Part 1): Par gudru laika pārvaldīšanu

Pirms 10 gadiem es nezināju, cik svarīgi ir veltīt laiku attiecībām. Es biju cilvēks, kas varēja neierasties uz jubilejām, kāzām, raudzībām. Es domāju kategorijās, cik interesanti tas ir man, kādu labumu tieši man tas var dot. Atklāti sakot, es vienkārši nemācēju veidot attiecības ar citiem cilvēkiem, jo man nebija zināšanu par to.

Uz šo brīdi, reāli pateicoties iegūtajam zināšanām, situācija ir krietni uzlabojusies. Viena no teorijām, kas pilnībā transformēja manu sapratni par draudzēšanos, patiesībā nenāk no grāmatām vai lekcijām par attiecību veidošanu, bet par… laika menedžmentu!

Ja mēs paskatīsimies uz vienu dienu no savas dzīves, mēs konstatēsim, ka varam nodarboties ar 4 tipu lietām, kuras smuki izvietojas 4 kvadrantos grafikā, kur Y ass ir svarīgums un X – steidzamība.

Sanāk, ka dienas gaitā mēs varam nodarboties ar lietām, kas ir

  • steidzamas un svarīgas

Tās ir lietas, kas mums ir jādara katru dienu. Mums ir jātīra zobi, jāgatavo ēst, jāmazgā trauki, darba dienās vairumam cilvēku ir jāiet uz algotu darbu utt.

  • steidzamas un nesvarīgas

Tās ir lietas, kas parasti ir svarīgas citiem, bet Tev – nav pārāk svarīgas. Piemēram, ja kāds Tev atraksta ziņu. Tu īsti nevari neatbildēt un sanāk, ka Tava ietekmes zona ir vien tā, kad Tu izvēlies atbildēt uz šo ziņu.

  • nesteidzamas un nesvarīgas

Piemēram, rullēt facebook fīdu, skatīties TV utt. Ir acīmredzams, ka, ja mēs to nedarīsim, mūsu dzīve vismaz uz slikto pusi noteikti nemainīsies.

  • nesteidzamas un svarīgas

Tās ir lietas, kas mums ir jādara, taču mēs teorētiski varam tās arī nedarīt. Vismaz šodien nē.

Tās ir lietas, ko mēs mūždien atliekam, jo kaut kas cits ir svarīgs un degošs.

Pie nesteidzamām, tomēr ļoti svarīgām lietām pieder pašizaugsme, profesionāla pilnveidošanās, plānošana (arī atpūtas plānošana), sports/vingrošana, profilakse un visbeidzot ATTIECĪBAS!

Iemesls, kādēļ vairums cilvēku nenodarbojas ar šīm svarīgām lietām, ir tāds, ka tur nav insta-baudas – šajā kvadrantā gadiem var nebūt rezultāta. Nekas īpaši nemainās no tā, vai tu pavingro kaut vai 10 minūtes dienā vai noklausies 1 lekciju nedēļā. Taču āķis ir tajā, ka šo lietu nedarīšana var novest pie negatīva rezultāta. Ja mēs neveltam savu laiku šim kvadrantam, tad laika gaitā nesvarīgas lietas kļūst par svarīgām. Ja Tu nenodarbojies ar profilaksi, tad vienā dienā Tev sāks sāpēt un Tev vajadzēs atrast laiku un naudu ārstēšanai. Un Tev atkal būs jauns iemesls neuzsākt darīt to, kas ir svarīgs, bet vēl nav steidzams.

Ļoti aktīva darbība bieži vien ir aizsegs tam, lai nesāktu darīt to, kas ir patiešām svarīgi. Nereti aiz perfekti tīras mājas slēpjas personas, kas dzīvē tā arī neko neizdara. Liela daļa cilvēku ir noguruši, noskrējušies katras dienas beigās, tie priecājas, ka ir paspējuši daudz ko izdarīt, bet, ja padomā, kas ir paveikts pēdējā gada laikā?… Izrādās, ka īsti nekas.

Ja šodien cilvēks neatrod laiku, lai pavadītu to kopā ar saviem draugiem, savu partneri, saviem bērniem, tad laika gaitā attiecības ar tiem kļūst par akūtu situāciju. Jo, gluži tāpat kā sevī, arī attiecībās ar citiem ir jāiegulda laiks, savādāk tās vajadzēs ārstēt, vajadzēs glābt. Attiecības nestāv uz vietas – tās vai nu kļūst arvien tuvākas, arvien dziļākas, vai arī attālums starp diviem cilvēkiem kļūst arvien lielāks. Ikdienas skrējienā tas var likties sīkums vien

…nu, neatradu laiku aizbraukt personīgi apsveikt draugu vārda dienā …

…nu, tas jau nekas, ka neesam ar vīru/sievu bijuši uz randiņu pāris mēnešus…

…nu, neaizgāju uz dēla spēli vai meitas izrādi…

Mūsu šūnas mums liek gaidīt krīzi – gaidīt badu, gaidīt uzbrukumu, gaidīt pasaules galu – tikai tad mēs sākam rīkoties, jo tas ir bijis izdzīvošanas veids mūsu senčiem un viņu senčiem.

Taču tagad ir citi laiki. Tagad mūsu instinkti biežāk rada mums problēmas nevis otrādi.

Tādēļ būsim gudri un mainīsimies negaidot pārmaiņas.

Leave a Reply